Deniz kaplumbağası yiyen 9 kişi hayatını kaybetti

Afrika ülkesi Zanzibar’da sekizi çocuk toplam dokuz kişi deniz kaplumbağası yedikten sonra yaşamını yitirdi. Gıda zehirlenmesine yol açtığı bilinen etten yiyen 78 kişi ise hastaneye kaldırıldı. Deniz kaplumbağası eti Zanzibar’da lüks bir gıda ürünü olarak tüketiliyor. Fakat bu et bazı durumlarda bir tür gıda zehirlenmesi olan chelonitoksikasyona ve can kayıplarına neden oluyor. Mkoani bölgesinin sağlık yetkilisi Dr. Haci Bakari, The Associated Press (AP) haber ajansına yaptığı açıklamada, yapılan testler sonucu, ölen tüm kişilerin deniz kaplumbağası eti yediklerinin teyit edildiğini bildirdi.

TANZANYA, BÖLGEYE AFET YÖNETİM EKİBİ GÖNDERDİ

The Guardian’ın aktardığına göre, kaplumbağa etini 5 Mart Salı günü yiyerek zehirlenen ve cuma günü hayatını kaybedenlerden biri de aynı sebepten ölen bir çocuğun annesiydi.

Tanzanya’nın doğusundaki yarı özerk Zanzibar bölgesinin yetkilileri, halkı deniz kaplumbağalarından uzak durmaları yönünde uyarmak için bölgeye bir afet yönetim ekibi gönderdi. Kasım 2021’de de aralarında 3 yaşındaki bir çocuğun da olduğu yedi kişi kaplumbağa eti yedikten sonra hayatını kaybetmiş, üç kişi hastaneye kaldırılmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x